Ostatni piątek czerwca to dla wielu nauczycieli jeden z najwspanialszych dni w roku. Wiadomo – w końcu zaczną się wakacje i upragniony czas wypoczynku! To również moment na podziękowania. Szkolne korytarze utoną wówczas w setkach ciętych kwiatów, foliowych celofanach i plastikowych upominkach. Choć intencje uczniów i rodziców są piękne, to generowany przy tym ślad węglowy i góry odpadów stanowią ogromne obciążenie dla środowiska.

 

Czy wiecie, że celofan to nie plastik? To gorsze! Celofan i folia PP (polipropylenowa) używane do pakowania bukietów nie nadają się do ponownego przetworzenia. Czas użytkowania takiego opakowania wynosi często zaledwie kilka godzin, a rozkłada się ono przez setki lat. Podobnie plastikowe wstążki czy bileciki. A co z kwiatami? Większość kwiatów w czerwcu pochodzi z przemysłowych upraw zużywających ogromne ilości pestycydów i wody. Taki bukiet przez kilka godzin będzie się dobrze prezentować, szybko zwiędnie i dodatkowo obciąży naszą planetę.

 

Edukacja globalna i zrównoważony rozwój to nie tylko teoria z podręczników. To przede wszystkim codzienne wybory. Końcówka roku szkolnego to idealny moment, by zamienić rutynę w wartościową lekcję ekologii w praktyce. Jak podziękować nauczycielom, nie krzywdząc przy tym planety?

 

Oto kilka propozycji:

  • Kwiaty bez opakowań: jeśli już kupujemy kwiaty, prośmy w kwiaciarni o związanie ich zwykłym sznurkiem jutowym.
  • Klasowe drzewo lub krzew: zamiast 25 pojedynczych bukietów, klasa może złożyć się na jedno drzewko (np. lipę lub jarzębinę) albo krzew owocowy i uroczyście posadzić je w szkolnym ogrodzie. To żywa pamiątka na lata, która produkuje tlen i daje cień.
  • „Bomby tlenowe” w doniczkach: rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze (np. sansewieria, skrzydłokwiat) w glinianych, samodzielnie ozdobionych przez dzieci doniczkach będą cieszyć oko w klasie przez kolejny rok.
  • Słodkie zero waste: Słoiczek miodu z lokalnej, małopolskiej pasieki, ozdobiony sznurkiem jutowym, to smaczna alternatywa dla bombonierek w plastikowych opakowaniach.

Ostatni tydzień w szkole to także czas wielkiego czyszczenia szafek i biurek. Zanim spakujemy plecaki na wakacje, w klasach zostają tony do połowy zapisanych zeszytów, sprawnych długopisów, kredek czy plastikowych linijek. Zamiast wyrzucać je do śmietnika, warto wdrożyć zasady Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) na poziomie klasy.

 

A może warto zorganizować w ostatnim tygodniu szkoły klasowy wymiennik przyborów? Dzieci mogą zostawić tam rzeczy, których już nie potrzebują, a inne mogą je zabrać, zyskać darmowe materiały na wakacyjne rysowanie lub odłożyć do piórnika na wrzesień. To proste działanie uczy szacunku do zasobów i pokazuje, że odpady mogą stać się surowcami.

 

Wychodzenie poza utarte schematy wymaga odwagi, ale przynosi ogromną satysfakcję. Rozmawiając z uczniami o ekologicznym pożegnaniu roku, kształtujemy w nich postawę odpowiedzialności za otaczający świat. Pokażmy dzieciom, że prawdziwa wdzięczność nie potrzebuje plastikowych opakowań – najlepiej smakuje wtedy, gdy oddycha wraz z naturą.

 

Z okazji nadchodzących wakacji, życzymy wszystkim nauczycielom i uczniom – wspaniałych wakacji!

Niech to będzie udany czas w zgodzie z naturą, pełen pięknych chwil i odpoczynku. Wracajcie z czystą, zieloną energią!

Facebook
Przewijanie do góry
Przejdź do treści