Trudno nie wspomnieć o tym ważnym dniu – Dniu bez Toreb Foliowych – bo to proekologiczne święto zachęca do zaprzestania korzystania z plastikowych toreb, o zgrozo, nazywanych potocznie „jednorazówkami”.


Taka „jednorazówka” może rozkładać się setki lat a jej przydatność do użytku ocenia się na 20 minut. Dane pokazują, że rocznie produkowane jest ok. 500 miliardów opakowań foliowych.


To przerażające dane. Plastik zalewa naszą planetę!  Do mórz i oceanów trafiają tony plastikowych reklamówek, które bywają śmiertelną pułapką dla żyjących tam zwierząt. 


Ten dzień ma być przypomnieniem o możliwości zmiany nawyków i dotychczasowych przyzwyczajeń.


Psychologowie dziecięcy twierdzą, że w głowie dziecka najbardziej utrwalają się codzienne zachowania rodziców, zwłaszcza ich nawyki. To może właśnie rodzinny dom powinien być tym miejscem, gdzie kształtuje się świadomość ekologiczna dziecka?

Zatem jeśli dziecko zobaczy u swojej mamy podczas zakupów przyjazną środowisku torbę wielokrotnego użytku, ruch rezygnacji z plastikowej torebki na stoisku warzywnym czy może ojca sprzątającego po sobie plastikowe śmieci na plaży, w przyszłości zachowa się podobnie?


W tym ujęciu świadomość ekologiczna u dzieci winna polegać na rozwijaniu nawyków, które pomagają chronić środowisko. Ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć nasze pociechy, jak oszczędzać nie tylko wodę i energię, segregować śmieci ale ograniczać zużycie plastiku i świadome kupować.


Pamiętajmy, że edukacja ekologiczna ma być zabawą i przygodą, a nie nudnym obowiązkiem. Dzieci najlepiej uczą się poprzez działanie i obserwację, dlatego warto angażować je w proste, codzienne aktywności, które pomogą im zrozumieć, jak ważna jest troska o naszą planetę.


Ciekawe linki:

https://www.youtube.com/watch?v=A82LDuoU42I

https://www.youtube.com/shorts/yuexE9y0jPo

Facebook
Przewijanie do góry
Przejdź do treści